درباره کتابخانه

کتابخانه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از سال ۱۳۸۹ به صورت غیر رسمی کار خود را آغاز کرده است.
این کتابخانه با پنج نفر نیروی کتابدار از مراکز مختلفی همچون کتابخانه ملی ایران، کتابخانه حوزه هنری، کتابخانه بنیاد شهید و امور ایثارگران، کتابخانه سپاه، کتابخانه ارتش و سایر مراکز دولتی و خصوصی شروع به جمع آوری کتابهای مرتبط با موضوع دفاع مقدس کرد.

خرید از ناشران و حضور در نمایشگاه های کتاب بین المللی تهران و دفاع مقدس، نمایشگاه نشریات و رسانه های دیجیتال یکی دیگر از راه های تهیه منابع این کتابخانه بود.

این کتابخانه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ رسماً افتتاح شد و اولین عضو این کتابخانه سردار رحیم صفوی هستند.

در سال ۱۳۹۳ بخش انتشارات به کتابخانه اضافه شد. شناسایی و برقراری ارتباط با نویسندگان، ویراستاران و افراد و موسسات صفحه آرا از وظایف کتابداران شد و تا سال ۱۳۹۷، ۱۰۰ عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس چاپ و تولید شد و در سال ۱۳۹۸ بخش انتشارات از کتابخانه منفک شد.

در سال ۱۳۹۵ بخش تولید کتاب صوتی توسط خانم خالقی کتابدار مجموعه پیشنهاد شد و بعد از دریافت مجوز رسانه های دیجیتال از وزارت ارشاد اسلامی، ۲۲ عنوان کتاب صوتی به صورت انبوه تولید و بنا به مجوز ناشران کتاب ها به تمام کتابخانه های نابینایان در سراسر کشور ارسال شد.

بیش از ۷۰ عنوان دیگر کتاب صوتی تولید شده است که به تولید و ارائه در حجم بالا نرسیده است.

در سال ۱۳۹۷ راه اندازی کتابخانه دیجیتال در برنامه کاری کتابخانه قرار گرفت و به همین دلیل نرم افزار کتابخانه از نوسا به آذرسا تغییر یافت.
این کتابخانه کار خود را با بارگذاری ۲۰درصد از محتوای کتاب های ناشرانی که اجازه بارگذاری همین میزان از کتاب را داده بودند شروع شد و تا کنون بیش از ۵۰۰۰ عنوان کتاب دیجیتال در کتابخانه به صورت ۲۰ درصد ابتدای کتاب قابل دسترسی است. فعالیت در این بخش همچنان ادامه دارد و با راه اندازی بخش فروشگاه دیجیتال، قرار است به صورت گسترده از ناشران خواسته شود کتاب های خود را برای فروش در این سایت بارگذاری کنند.

در سال ۱۴۰۰ رای زنی تولید اپلیکیشن کتابخانه دیجیتال دفاع مقدس انجام شده و این اپلیکیشن به زودی تولید خواهد شد.

از سال ۱۳۹۹ و با فراگیری شیوع ویروس کرونا خدمت پیک و پست کتاب به استان های مختلف از جمله خود شهر تهران و دیگر استان ها با هزینه خود اشخاص آغاز شد. بدین ترتیب علاوه بر ثبت نام از راه دور و دریافت کتاب های متقاضیان، کتاب ها برای آن ها با دریافت مبلغی جهت بیعانه(پس از بازگشت کتاب، بر گردانده می شود) کتاب ها برای اعضا ارسال می شود.

در سال ۱۴۰۰ طرح هبه و نذر کتاب با عنوان « نذر کتاب، نشر اندیشه» به صورت جامع و همگانی آغاز به کار کرد. در این طرح کتاب از اشخاص و سازمان های اهدا کننده کتاب جمع آوری می شود و بعد از دسته بندی با کمک گروه جهادی برای ساخت و تجهیز کتابخانه های مناطق محروم، یادمان های شهدا و راهیان نور ارسال می شوند.

در همین سال کتابخانه مرجع دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس رونمایی خواهد شد.
این سامانه فهرستگان برخطی از تمام کتابخانه های دفاع مقدس سراسر کشور است که به مخاطب کمک خواهد کرد که برای دریافت منبع مورد نظر خود نزدیک ترین کتابخانه را به محل زندگی خود یافته و با تلفن هوشمند همراه هود بتواند کتاب خود را در آن جستجو نماید.